گرچه لوازم برقی که با بدون نیاز به برق شهر و با باتری کار می‌کنند، سهولت استفاده‌ی بیشتری دارند و قابلیت حمل و استفاده در محیط‌های مختلف را دارند؛ اما نگرانی و مشکلی که برای تمامی لوازم شارژی وجود دارد، مشکلات مربوط به باتری و سیستم شارژ این دستگاه‌ها است. شارژ نشدن جارو شارژی یکی از مشکلاتی است که معمولاً در این دستگاه رخ می‌دهد. که افراد برای برطرف کردن این مشکل به نمایندگی‌های جارو شارژی آن برند مراجعه می‌کنند. معمولاً شارژ نشدن جارو شارژی، از مشکلات متعدد این وسیله است.

این مشکلات می‌تواند به دلایل مختلف مانند؛ قطعی برق منزل، خرابی پریز، خرابی آداپتور، عدم اتصال درست جارو روی پایه شارژ، خرابی پایه شارژ، اتمام عمر مفید باتری و خراب شدن باتری رخ دهد. در صورت شناخت هر چه بهتر سیستم شارژ یک جارو شارژی، می‌توانید دلیل شارژ نشدن آن را خودتان هم حدس بزنید و خیلی از وقت‌ها این مشکلات موارد جزئی هستند که به‌سادگی و با حداقل هزینه قابل تعمیر هستند. طی این محتوا قصد داریم تا به‌طور کامل علل شارژ نشدن جارو شارژی را بیان کنیم.

دلایل شارژ نشدن جارو شارژی

دلیل شارژ نشدن جارو شارژی

عمدتاً کسانی که از جارو شارژی استفاده می‌کنند، در طول زمان با این مشکلات مواجه خواهند شد. در این مقاله سعی ما بر این است که این مشکلات را شرح دهیم و برای برطرف کردن مشکلات شما بکوشیم. دلایل عمده و اصلی شارژ نشدن جارو شارژی موارد زیر هستند که شاید برخی از این موارد پیش پا افتاده و سطحی به‌نظر برسند، اما برخی اوقات مشکلات به خاطر همین دلایل سطحی رخ می‌دهند و قابل رفع هستند.

◀ قطعی برق منزل
◀ خرابی پریز
◀ خرابی آداپتور
◀ عدم قرارگیری مناسب
◀ عدم اتصال پایه به برق و خاموش بودن آن
◀ خراب شدن پایه شارژ
◀ خراب شدن باتری
◀ عمر باتری‌های مورداستفاده در جارو شارژی

قطعی برق منزل

یادتان باشد که همیشه در هنگام وقوع مشکل، از ساده‌ترین موارد شروع کنید و در ابتدا سراغ راه‌حل‌های پیچیده نروید؛ چراکه ممکن است مشکل واقعا به‌خاطر موضوعی ساده رخ داده باشد و شما وقت و هزینه‌ی بیهوده صرف کنید. در اکثر مواقع قطعی برق منزل اولین دلیل شارژ نشدن جارو شارژی است. در زمان‌هایی که با قطعی برق کل منزل روبرو می‌شوید با چک کردن مینیاتوری‌ها و ورودی کنتور می‌توان از ایراد داشتن برق از طرف اداره برق و یا از داخل منزل اطلاع پیدا کرد. که در صورت روشن بودن کنتور برای رفع مشکل می‌بایست اولین مینیاتوری دم درب، را چک کرده و از وجود جریان برق در سیم مطمئن شوید. اگر مشکلی از این قسمت وجود نداشت می‌توانید از توضیحات عامل‌های دیگر استفاده کنید.

خرابی آداپتور جارو شارژی

خرابی پریز

شاید برای شما هم اتفاق افتاده که با کار نکردن وسیله‌ی برقی، بارهای دکمه‌ی خاموش و روشن و دوشاخه‌ی وسیله و… را چک کردید و حتی نتیجه گرفتید که وسیله‌ی شما خراب شده، اما پس از مدتی کلنجار رفتن، متوجه شده‌اید که پریزی که استفاده کرده‌اید خراب بوده و اصلا برق به وسیله‌ی شما نمی‌رسیده! خرابی پریز هم می‌تواند یکی از دلایل شارژ نشدن جارو شارژی باشد.

ممکن است علاوه بر قطعی برق، منزل پریز خانه مشکل داشته باشد. اگر پریزی که از آن برای شارژ کردن جارو شارژی استفاده می‌کنید خراب باشد مطمئنا جارو شارژی شما شارژ نمی‌شود. برای بررسی نمودن پریز می‌توانید از پیچ‌گوشتی‌های فازمتر استفاده کنید اگر که چراغ فازمتر روشن شد که هیچ پریز سالم است ولی اگر چراغ روشن نشد پریز شما دچار مشکل شده و خراب است. اگر شما در خانه فازمتر ندارید، می‌توانید از یک وسیله برقی دیگر استفاده کنید و از مشکل پریز مطمئن شوید.

خرابی آداپتور

یکی دیگر از عامل‌های شارژ نشدن جارو شارژی، می‌تواند خرابی و یا نقض در سیستم آداپتور باشد. آداپتور یک منبع تغذیه است که می‌تواند ولتاژ بالا را جهت استفاده در دستگاه‌های حساس الکترونیکی کاهش دهد. به همین دلیل است که وجود نقص در سیستم آداپتور می‌تواند موجب خوب شارژ نشدن پایه جارو شارژی باشد. معمولاً برای شارژ کردن پایه جارو شارژی از آداپتور سوئیچینگ استفاده می‌شود، که می‌تواند جریان متناوب برق خانگی را با ولتاژ پایین‌تر به جریان مستقیم تبدیل کند.

خراب شدن پایه شارژ جارو شارژی

توجه داشته باشید که هنگامی‌که آداپتور سوئیچینگ شما خراب می‌شود، معمولا امکان تعمیر یا تعویض قطعه در آن وجود ندارد و شما باید یکی دیگر از آن‌ها را تهیه کنید. معمولاً هم برای شارژ کردن پایه شارژر جارو شارژی از آداپتور سوئیچینگ ۱۲ ولت و یا آداپتور سوئیچینگ ۲۴ ولت استفاده می‌شود. عدم قرارگیری مناسب
در همه‌ی جارو شارژی‌ها بسته به نوع برند، پایه‌های جداگانه‌ای برای شارژ کردن جارو شارژی در آن‌ها وجود دارد. شما باید حتما از قرار گرفتن جارو شارژی روی پایه شارژر مطمئن شوید. زیرا اگر به‌درستی روی پایه قرار نگیرد، جارو شارژ نمی‌شود.

عدم اتصال پایه به برق و خاموش بودن آن

این عامل نیز یکی از اشتباهاتی است که افراد در هنگام وصل کردن جارو شارژی به برق مرتکب می‌شوند. معمولاً اکثر پایه‌های جارو شارژی با آداپتور شارژ می‌شوند. بنابراین چک کنید که آداپتور یا شارژر به برق متصل است. همچنین اگر پایه جارو شارژی شما دکمه خاموش روشن دارد دکمه روشن را فشار دهید تا جارو شما شارژ شود.

خراب شدن باتری جارو

خراب شدن پایه شارژ

یکی دیگر از عوامل شارژ نشدن جارو شارژی، خراب بودن پایه شارژ آن است. در این حالت باید برسی کنید که هنگامی‌که آداپتور را به برق وصل می‌کنید جارو شارژ می‌شود یا نه. در این حالت می‌بایست ابتدا به تعمیر آن اقدام بنمایید و در صورت لازم پایه دستگاه خود را تعویض کنید. برای این کار می‌توانید به نمایندگی برند جارو شارژی خود مراجعه کنید و آن را تعمیر کنید.

خراب شدن باتری

خرابی باتری‌ها یکی از دلایل عمده‌ی مشکلات شارژ شدن کلیه لوازم برقی شارژی محسوب می‌شود و به همین ترتیب یکی دیگر از عوامل شارژ نشدن جارو شارژی، خرابی باتری و تمام شدن عمر مفید باتری است که به دلیل استفاده‌های طولانی از وسیله رخ می‌دهد که معمولاً طبیعی است. همچنین ممکن است باتری خاصیت خود را از دست بدهد. در این حالت باید شما باید باتری را تعویض کنید و باتری جدید تهیه کنید.
در واقع باتری‌ها معمولا قابل تعمیر نیستند و باید برای تعویضشان اقدام کنید، با باز کردن دستگاه و مشاهده‌ی باتری آن می‌توانید به نوع باتری و مشخصات آن پی ببرید.

عمر باتری‌های مورداستفاده در جاروبرقی

یکی دیگر از چالش‌های بسیار مهمی که برای افرادی که از جارو شارژی استفاده می‌کنند، عمر مشخص باتری این دستگاه است. باتری‌های جارو شارژی طوری طراحی‌شده‌اند که درصورتی‌که ۲۰ درصد از کیفیت خود را از دست بدهند دیگر قابل‌استفاده نباشند و کیفیت لازم را در دستگاه شما نخواهند داشت در این حالت باید اقدام به تعویض باتری جارو شارژی خودنمایید.

بسته به برند تولیدکننده دستگاه و کیفیت باتری مورداستفاده در آن، بین ۷۵۰ تا ۲۰۰۰ سیکل لازم است تا ۲۰ درصد کیفیت باطری جارو شارژی شما از بین برود. هر سیکل باتری جارو شارژی دوره‌ای است که یک بار باتری دستگاه شما از شارژ ۱۰۰ درصد به صفر درصد برسد. ازاین‌رو بازه زمانی عمر باتری جارو شارژی شما به نحو استفاده و میزان استفاده از این دستگاه در منزل بستگی خواهد داشت.

افزایش عمر باتری جارو شارژی

راهکارهای افزایش عمر باتری جارو شارژی

همان‌طور که توضیح دادیم، باتری‌های تمامی لوازم برقی شارژی، عمر مفیدی دارند و با از دست دادن خاصیتشان، دیگر عملکرد سابق را نخواهند داشت. اما با رعایت نکاتی می‌توان عمر مفید باتری‌ها را بیشتر کرد و از خراب شدن زودهنگام آن‌ها جلوگیری کرد.

◀ حتما باتری دستگاه را با ولتاژ مناسب باتری و آداپتور خود دستگاه شارژ کنید و در صورت خرابی آداپتور، هنگام تهیه‌ی آداپتور جدید، باید دقت کنید که مشخصات آن مطابق آداپتور اصلی دستگاه باشد.

◀ دمای باتری باید کنترل شود و به‌طور کلی در هنگام استفاده‌ی جاروشارژی اگر زمان استفاده‌ی شما طولانی است، کمی به دستگاه استراحت دهید؛ این موضوع هم در حفظ سلامت موتور و هم باتری تاثیرگذار است. همچنین چنانچه در محیط خیلی سرد و یا خیلی گرم از جارو استفاده کردید، بلافاصله آن را به شارژ نزنید.

◀ از قرار گرفتن باتری در مجاورت رطوبت و آب و همچنین وارد شدن ضربه به آن، جلوگیری کنید.

سخن آخر

سخن آخر در مورد روش‌های رفع، شارژ نشدن جارو شارژی است که اگر شما مدتی است هنگامی‌که جارو شارژی را بر روی پایه شارژر قرار می‌دهید و جارو شارژ نمی‌شود، ممکن است با مشکلات مختلفی همچون؛ خرابی پریز، خرابی آداپتور، خرابی باتری، خرابی پایه شارژر وعدم قرارگیری درست بر روی پایه باشد و در نظر داشته باشید که باتری اکثر وسایل یک قطعه مصرفی است که پس از پشت سر گذاشتن عمر مفیدش سولافاته می‌شود و دیگر کار نمی‌کند.

در این حالت هم تا زمانی که باتری را تعویض نکنید این مشکل حل نمی‌شود و جارو شارژ نمی‌شود. به‌طور کلی توصیه می‌کنیم در صورت مواجه شدن با این مشکل، ابتدا از دلایل ساده‌ای که در مقاله ذکر کردیم، شروع به ریشه‌یابی مشکل شارژ نشدن جارو شارژی نمایید و سپس به سراغ احتمال خرابی قطعات بروید.فروشگاه بتاترانس آماده شنیدن سوالات و نظرات شما عزیزان می‌باشد.

بروزرسانی 1401/10/03

دیدگاهتان را بنویسید